Na tej stronie znajdziesz książki warte przeczytania dotyczące śmierci, przemijania, żałoby, wspomnień dla dzieci i dorosłych.
Czytanie książek jest ważnym elementem rozwoju osobistego. Zanurzając się w światy przedstawione przez autorów, możesz odkrywać różnorodne perspektywy patrzenia nawet na trudne tematy, rozwijać empatię i lepiej zrozumieć to, co przeżywasz w codziennym życiu. Regularne czytanie poprawia pamięć, koncentrację i zdolność analitycznego myślenia. Może również redukować stres, ponieważ pozwala na chwilę oderwać się od codziennych problemów i zanurzyć w świecie opowieści.
Zapraszam Cię więc do lektury!
Spis treści
- Dom
- Plasterki na tęsknotę
- Żegnaj, niedźwiadku
- Momo
- Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata
- Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji
- Jestem Śmierć | Jestem Życie
- Rok magicznego myślenia
Dom
To dość sentymentalna, ciepła i momentami wzruszająca historia rodzinna opowiedziana w formie… komiksu. Paco Roca stworzył tę książkę z uczuć wywołanych przez śmierć ojca. Autor z niezwykłą wrażliwością i czułością opisuje chwile radości, poczucia winy i rozczarowania. Stawia pytania o znaczenie wspomnień.
Przeczytaj więcej
Plasterki na tęsknotę
Ta niepozorna książeczka ma ogromną moc. To opowieść dla dzieci, która wzruszy i wywoła refleksję również u dorosłego czytelnika. Doskonała, by czytać ją razem, bo delikatnie skłania do głębokich rozmów o tematach ważnych takich jak: przyjaźń, wdzięczność, starość, przemijanie, śmierć, pielęgnowanie pamięci.
Przeczytaj więcej
Żegnaj, niedźwiadku
Nie trzeba obawiać się wspomnień… przekonuje Jane Chapman, autorka książeczki „Żegnaj, niedźwiadku”. Opowiedziana przez nią historia czule i delikatnie wspiera w zrozumieniu istoty przemijania i roli wspomnień w utrzymaniu więzi z tymi, których już nie ma.
Przeczytaj więcej
Momo
Książka “Momo, albo osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas” autorstwa Michaela Ende jest ponadczasową opowieścią o tajemnicy czasu i o tym, co w życiu naprawdę ważne. Przypomina, że nie wolno zaniedbywać “teraz” i odkładać szczęścia na nieokreślone później.
Przeczytaj więcej
Nieunikniona.
Baśnie Matki Śmierci z całego świata
“Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata” autorstwa Any Cristiny Herreros to zbiór 44 historii zaczerpniętych z rozmaitych kultur (m.in. hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, chińskiej, tybetańskiej, arabskiej, indyjskiej, azteckiej, aborygeńskiej, buszmeńskiej czy kultury Inuitów), których bohaterką jest Śmierć.
Przeczytaj więcej
Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji
Kiedy rozmawiamy o śmierci, tak naprawdę rozmawiamy o życiu, relacjach, pamięci. Wbrew temu, czego byśmy się spodziewali po takiej rozmowie, zazwyczaj odczuwamy jej kojącą moc. Takie rozmowy mogą uwolnić emocje, rozpuścić strach, żal, poczucie winy, a w efekcie – pomóc sensowniej żyć.
Przeczytaj więcej
Jestem Śmierć | Jestem Życie
Dwie niepozorne książeczki „Jestem Życie” i „Jestem Śmierć” autorstwa Elisabeth Helland Larsen i Marine Schneider pięknie tłumaczą czym jest życie i śmierć i jak wzajemnie się dopełniają. Książeczki zachwycają łagodnością i czułością przekazu oraz ilustracjami.
Przeczytaj więcej
Rok magicznego myślenia
„Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji i życie, jakie znasz, się kończy” – pisze Joan Didion w książce “Rok magicznego myślenia”, którą napisała jako element autoterapii w pierwszym roku po śmierci męża. Jest to jej osobisty dziennik przemyśleń i retrospekcji.
Przeczytaj więcej