Zamknij oczy. Wyobraź sobie, że idziesz się na cmentarz, by odwiedzić bliskich, lecz zamiast przed nagrobkiem nie bardzo wyróżniającym się spośród setek innych, stajesz przed kryształowym drzewem… wyjmujesz telefon, kilk-klik w aplikacji
i jeden z kryształowych liści zaczyna pulsować subtelnym światłem…
przeglądasz wspomnieniowy wpis o bliskiej Ci osobie, siadasz na ławce okalającej drzewo i przez chwilę kontemplujesz uchwyconą na nowo bliskość…
Jeśli spodobał ci się ten obraz i te emocje, wiedz, że to nie tylko Twoja wyobraźnia,
takie rozwiązanie już istnieje. U naszych południowych sąsiadów, w czeskiej firmie Memory Crystal powstała bardzo ciekawa koncepcja “kryształowego drzewa pamięci” EIWA STORY połączonego z bardzo oryginalnym kolumbarium zlokalizowanym w jego korzeniach. Dlaczego taka forma? To odpowiedź na rosnącą liczbę kremacji, postępujące przepełnienie cmentarzy oraz niechęć ludzi do odwiedzania smutnych i ponurych miejsc spoczynku swoich przodków.
Imponujący projekt dość realistycznie odwzorowuje drzewo naturalnych rozmiarów. Rzeźba – drzewo wspomnień – ozdobiona jest mieniącymi się kryształowymi liśćmi (mogą opcjonalnie zawierać niewielką ilość prochów i być ozdobione 24-karatowym złotem) oznaczonymi imieniem i nazwiskiem zmarłego. Drzewo może pomieścić od 500 do 2 000 takich pamiątkowych elementów. Każdy z nich ma unikatowy numer oraz posiada certyfikat autentyczności.
Każdy z kryształowych liści może być w dowolnej chwili podświetlony przy wykorzystaniu prostej aplikacji mobilnej, która działa zarówno na odległość (na przykład z domu),
jak i w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa.
Sporo w tym geście analogii do zapalania znicza.
W „korzeniach” drzewa znajduje się podziemne kolumbarium, w którym może być złożonych nawet 500 urn. Opcjonalnie kolumbarium może zawierać również jeden zbiorczy pojemnik na prochy – takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli rzeźba będzie na przykład upamiętniać zmarłych, których indywidualne mogiły zostały zlikwidowane
lub osoby zmarłe jako NN. Umieszczeniu kryształowego liścia na drzewie wspomnień może towarzyszyć uroczysta ceremonia połączona ze złożeniem urny w kolumbarium.
Miejsce ustawienia kryształowego drzewa pamięci nie jest stricte związane z cmentarzem. Warto o tym pamiętać, bo otwiera to nowe spojrzenie na wykorzystanie tego rozwiązania. W Czechach na przykład rzeźba EIWA STORY znajduje się w ZOO w Libercu. Upamiętnia sponsorów i darczyńców, którzy wspierają działalność tej instytucji oraz jej niesamowite projekty badawcze związane z bioróżnorodnością.
Projekt kryształowego drzewa wspomnień EIWA STORY może więc znaleźć zastosowanie nie tylko w obszarze pielęgnowania pamięci o zmarłych, lecz pielęgnowania pamięci w ogóle. Dzięki uniwersalności koncepcji rzeźba może służyć na przykład uhonorowaniu pamięci ofiar wydarzeń historycznych lub ważnych osobistości świata literatury, sztuki, polityki. Firma Memory Crystal jest otwarta na kreatywne adaptacje. Stworzyła również pierwsze wirtualne drzewo wspomnień upamiętniające osoby, które zmarły na całym świecie w czasie pandemii COVID-19. Każdy z nas (nieniezależnie od kraju, w którym mieszka) może zapalić światełko pamięci.
Do czego serdecznie Was zachęcamy!
Mamy nadzieję, że w Polsce znajdzie się odważny przedsiębiorca pogrzebowy
lub zarządca cmentarza, który zdecyduje się na taką inwestycję.