Kremacje stanowią w Polsce już ponad 40 proc. wszystkich pochówków (w większych miastach nawet 60-70 proc.) i zainteresowanie tą formą pogrzebu systematycznie rośnie. Jeśli czytasz ten wpis, prawdopodobnie stoisz właśnie przed podjęciem decyzji jaką urnę wybrać, aby była ona godnym uhonorowaniem zmarłego, odpowiadała jego stylowi życia, wartościom, które były mu bliskie, gustom estetycznym, a przy tym była przystępna cenowo.
O czym warto pamiętać wybierając urnę?
W pierwszej kolejności, zanim przejdziemy do rozważań estetycznych, warto dopytać pracownika firmy pogrzebowej o szacowaną optymalną pojemność urny, która będzie potrzebna do pochówku prochów konkretnej bliskiej nam osoby. Zazwyczaj optymalną będzie pojemność do 4 – 5 litrów. Może się jednak zdarzyć, że będzie potrzebne naczynie o większej pojemności lub mniejszej – w przypadku dzieci.
Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie następujących kwestii:
- Czy zależy nam na konkretnym rodzaju materiału, z którego ma być wykonana urna?
Możemy wybierać spośród urn drewnianych (dębowych, bukowych lub sosnowych), kamiennych (z marmuru, onyksu, granitu), metalowych (zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub mosiądzu), ceramicznych, szklanych i kryształowych, z tworzywa sztucznego (również drukowanych w technologii 3D) lub z materiałów biodegradowalnych: surowego drewna, kory, mchu, soli, filcu, papieru, węgla drzewnego, piasku. - Czy ważne jest dla nas, aby urna nawiązywała do życia osoby zmarłej, jej pracy, zainteresowań czy hobby? Jeśli tak, warto przyjrzeć się ofercie personalizowanych urn artystycznych w niestandardowych kształtach – na przykład piłki do baseballu, piłki koszykowej, piłki nożnej, kasku motocyklowego, gitary, kufla z piwem, szyszki, buta itp.
- Czy chcemy, aby na urnie były umieszczone symbole religijne lub ozdoby, na przykład metalowe ornamenty?
- Czy chcemy, aby dane osoby zmarłej były umieszczone na metalowej tabliczce
lub wygrawerowane bezpośrednio na urnie? - Czy planujemy wybór relikwiarza i chcemy, aby relikwiarz i urna były w tym samym kształcie i stylistyce?
- Czy planujemy pochowanie dwóch urn w jednej niszy kolumbaryjnej?
Ta informacja w połączeniu z wiedzą o wymiarach niszy może ograniczyć ilość wzorów, spośród których będziemy mogli dokonać wyboru. - Czy w urnie chcemy dodatkowo umieścić drobne przedmioty osobiste należące do zmarłego, na przykład zegarek, różaniec, chusteczkę, paczkę papierosów…
jeśli tak, być może będziemy koniecznym wybranie większego rozmiaru urny
lub specjalnego modelu, który umożliwia dołożenie drobnych przedmiotów. - W jaki sposób urna będzie transportowana do miejsca złożenia? Czy będziemy chcieli nieść ją samodzielnie? Jeśli tak, warto uwzględnić ciężar urny i łatwość trzymania jej w dłoniach. W jaki sposób urna będzie składana / opuszczana w miejscu spoczynku? Czy urna powinna mieć zamontowane uchwyty?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów urn, choć być może tego nie zauważyłaś / zauważyłeś podczas ustaleń w firmie pogrzebowej. To prawdopodobnie dlatego,
że posiadanie “na stanie” szerokiej oferty urn nie zawsze jest możliwe ze względu na ograniczone miejsce na ekspozycji oraz ze względu na to, że skompletowanie ekspozycji oznacza dla właściciela firmy pogrzebowej inwestycję i wydatek finansowy. W ofercie większości firm pogrzebowych znajdziesz modele przeciętne, klasyczne, bezpieczne, które chętnie kupi przeciętny klient.
Jeśli nie jesteś przeciętnym klientem i poszukujesz wyjątkowego wzoru, wiedz, że urny można również zamówić na życzenie (oczywiście będzie się to wiązać ze znacznie wyższą ceną) lub kupić samodzielnie w internecie i dostarczyć do zakładu pogrzebowego czy krematorium (to z kolei może spotkać się z niezbyt życzliwą reakcją przedsiębiorcy pogrzebowego – warto ten aspekt omówić na etapie organizowania ceremonii pogrzebowej).
W poniższej galerii znajdziesz kilkadziesiąt naszym zdaniem najciekawszych wzorów urn prezentowanych na europejskich targach pogrzebowych w 2022 roku.
Wpis ilustrują zdjęcia urn z kolekcji firm / marek: Sortem, Heiso, Erdensen, Craftsurn, Mastaba, Art Funeral Italy, Samosa, Voelsing, Pludra, La Errevieffe, Pema, Evertree, Althanat, E.M., Edelzweig, Feuer und Erde, Kohleurne, Loveurns, Art Peter, Nunennkamp, Filip Moroder Doss, Waternurn BV.
Ważne: wzory urn prezentowane na zdjęciach w tym wpisie są objęte ochroną przez prawo autorskie, niektóre wzory są chronione patentem. Kopiowanie wzorów naraża kopiującego na konsekwencje prawne.