Listopad to czas szczególny. Sprzyja melancholii. Rozpoczyna się Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Wizyta na cmentarzu, zaduma i modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie to część naszej polskiej kultury. W ten sposób większość z nas wyraża swoją pamięć o tych, którzy odeszli.
W polskiej tradycji zakorzeniony jest przepych w upamiętnianiu zmarłych. Czasem wygląda tak jakby ilość przedmiotów zgromadzonych na płycie nagrobnej była ważniejsza niż obecność i pielęgnowanie w sobie pamięci o najbliższych. A może przepych rekompensuje niską deklarowaną częstotliwość ‚odwiedzania’ zmarłych? W Polsce co roku kupujemy 300 mln zniczy! Jesteśmy rekordzistami w Europie.
Agencja Marketingowa MOMA
Chciałabym zwrócić Waszą uwagę na zalew śmieci, z którym wiąże się listopadowa tradycja i zaproponować niewielkie modyfikacje, które pozwolą upamiętnić najbliższych przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Pamiętajcie, że wszystko, co trafi na cmentarz 1 listopada, najpóźniej 3 listopada stanie się odpadem. Najczęściej plastikowym lub szklanym, który może się rozkładać nawet 4000 lat, jak ma to miejsce w przypadku szkła! Szkło zniczy nie nadaje się do recyklingu (ma inny skład chemiczny niż szklane butelki) i dodatkowo jest zanieczyszczone parafiną. Pomyślcie o tym i wybierzcie bardziej świadomie.
Wydatki na Wszystkich Świętych w Polsce co roku przekraczają ponad 1 mld zł. Na same znicze wydajemy około 600-700 mln zł.
portalkomunalny.pl
Lesswaste i eko na cmentarzu
- Używaj osłonek zniczy wielokrotnie. Rozejrzyj się czy na Twojej nekropolii nie powstała zniczodzielnia – regał na zużyte szklane znicze (osłonki) pełniący rolę „biblioteki”. Możesz przynieść osłonki, z których korzystałeś, są w dobrym stanie, ale chciałbyś je wymienić na inne, bo na przykład nie pasują do aktualnego wystroju, znudziły ci się. Możesz też skorzystać z osłonek wystawionych przez innych użytkowników nekropolii nie ponosząc opłat za tę wymianę i dokupując jedynie wkład.
- Wybieraj znicze w glinianych / ceramicznych / terakotowych miseczkach – mają dużo mniejszy ślad węglowy niż zwykłe szklane bądź plastikowe znicze, po wypaleniu można je umyć i użyć jako donic lub ponownie napełnić woskiem ze starych świec. Skorzystaj z internetowych tutoriali. Samodzielne wykonanie znicza niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny – niejako przygotowujemy przecież osobisty podarunek, a pracując nad nim nasze myśli biegną ku bliskim zmarłym. Takie warsztaty to również fajna opcja na spędzenie czasu z dziećmi.
- Ogranicz ilość zniczy tradycyjnych i elektrycznych – zapalenie świecy to przecież symbol. Ograniczając liczbę zniczy tradycyjnych troszczysz się o jakość powietrza.
- Wybieraj wkłady wykonane z olejów roślinnych, które są bardziej przyjazne dla środowiska i dłużej się palą.
- Przygotuj samodzielnie świecę sojową na przykład z płatków sojowych z knotem bawełnianym w glinianym lub szklanym naczyniu lub upcyklinguj to czym już dysponujesz – znicze można przygotować również z niedopalonych pozostałości świeczek.
- Ciekawą alternatywą dla zniczy tradycyjnych i elektrycznych są lampiony zasilane energią słoneczną. Czas ich użytkowania jest znacznie dłuższy.
- Zamiast plastikowych kupuj żywe kwiaty, najlepiej od lokalnych dostawców,
lub dekoracje z roślin suszonych i zimozielonych. Możesz również samodzielnie wykonać ekologiczny stroik wykorzystując w tym celu liście, gałązki świerku, żołędzie, kasztany, szyszki, grona jarzębiny, suszone kwiaty i wiele innych darów natury. Pomysły i tutoriale bez trudu znajdziesz w internecie. - Wyrzucaj zużyte baterie i elektroniczne znicze do odpowiednich pojemników
lub oddaj je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). - Segreguj odpady – na większości nekropolii pojawiły się już odrębne pojemniki na odpady organiczne, szkło i plastik.
- W miarę możliwości dojeżdżaj na cmentarz komunikacją miejską.
Podzielcie się swoimi pomysłami na upamiętnienie zmarłych w duchu lesswaste i eko – zostawcie komentarz lub napiszcie do nas.