Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy nasza pamięć o zmarłych bardzo często znajduje odzwierciedlenie w ilości dekoracji umieszczanych na grobach. W pierwszych dniach listopada polskie cmentarze wręcz toną w dekoracjach – zniczach, kwiatach doniczkowych, wiązankach. Efekt jest przepiękny. Na chwilę. Już kilka dni później większość z tych dekoracji ląduje w kontenerach na odpady… stając się smutnym świadectwem nie tylko przemijalności wszystkiego, ale również naszej niefrasobliwości względem środowiska, w którym przecież na co dzień żyjemy.
Czy wiecie, że w zakupach zniczy jesteśmy (i chyba pomimo inflacji pozostaniemy) rekordzistami w Europie? Co roku kupujemy 300 mln zniczy o wartości nawet 700 mln złotych! Bez dwóch zdań widok rozświetlonego i przystrojonego cmentarza jest wzruszający, piękny i dający poczucie wspólnoty, jednak ilość odpadów, które generujemy na początku listopada jest zatrważająca – kilka dni po Dniu Wszystkich Świętych z terenu niemal każdego cmentarza w Polsce wywozi się około 200 ton odpadów, często niesegregowanych, często trudnych do dalszego przetworzenia!
Czas to zmienić!
W trosce o naszą planetę zachęcamy:
Zachowaj umiar w zakupach, wybieraj mądrze
Używaj ponownie
Segreguj i poddawaj recyklingowi
O wszystkich tych działaniach pisaliśmy już w artykule “Czas listopadowej zadumy w duchu eko“. W tym wpisie podpowiadamy jak segregować cmentarne odpady.
Segregujesz odpady w domu, segreguj na cmentarzu!
Na wielu nekropoliach w całej Polsce pojawiły się już kontenery do segregacji odpadów w dobrze znanych nam kolorach: żółtym, brązowym, czarnym, zielonym czasem również niebieskim. Poniżej mała ściąga, co zrobić ze zużytymi wkładami do zniczy, zniczami na baterie czy zwiędłymi wiązankami. Choć staraliśmy się zebrać wytyczne z wielu nekropolii i uwzględnić je w naszym zestawieniu, zawsze warto sprawdzić wytyczne obowiązujące na konkretnym cmentarzu. Szukajcie na przykład naklejek informacyjnych na kontenerach, choćby takich jak te poniżej przygotowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. z siedzibą w Kaliszu.
Jakie odpady do jakiego pojemnika?
Różnorodność surowców stosowanych w cmentarnych dekoracjach sprawia,
że nierzadko możemy mieć spory problem z segregacją odpadów.
Poniżej zamieszczamy małą ściągę.
Pojemnik brązowy – odpady BIO, które mogą zamienić się w kompost
- Kwiaty cięte, wiązanki i wieńce z roślin
- kwiaty doniczkowe lecz bez doniczek i ziemi (!) – jednak zanim wyrzucisz kwiaty doniczkowe, sprawdź czy nie są wieloletnie – na przykład chryzantemy można przechować do wiosny w ciemnym i chłodnym miejscu, jeśli tylko przytniemy pędy na wysokość około 20 cm i będziemy umiarkowanie podlewać. Przy odrobinie troski roślina ponownie zakwitnie.
- gałęzie, liście, trawa
Jeśli na cmentarzu nie ma kontenera na bioodpady, wówczas wymienione wyżej surowce powinniśmy umieścić w kontenerze na odpady zmieszane.
Pojemnik czarny – odpady zmieszane
- szklany znicz po wypaleniu zanieczyszczony resztkami wosku
- Plastikowy wkład z resztkami knota i wosku, okopcony
(uwaga: na niektórych cmentarzach zarządcy zalecają, by wkłady wyrzucić do żółtego pojemnika. Jeśli tak jest, należy stosować się do lokalnych zasad. Być może dzięki temu gminie udaje się oddzielić wkłady od innych odpadów i przeznaczyć je np. na paliwo alternatywne w cementowni) - ceramiczne znicze i doniczki
- Wiązanki ze sztucznych kwiatów oraz wieńce ze sztucznych tworzyw
(zwykle wykonane są z wielu różnych, integralnie związanych materiałów i odzysk z nich surowców do powtórnego przerobu jest utrudniony lub niemożliwy) - piasek, ziemia
- wstążki
- zanieczyszczone gąbki, ścierki czy zmywaki druciane po zakończonych porządkach
- inne odpady, których skład trudno określić
Pojemnik żółty – plastik
- plastikowe oraz metalowe elementy zniczy – wieczka i podstawki
- opróżnione plastikowe doniczki (bez ziemi)
- elementy wieńców z tworzyw sztucznych jeśli dają się łatwo oddzielić
- opakowania foliowe, reklamówki i folie opakowaniowe
- puste opakowania po środkach czystości i detergentach
(uwaga: opakowania z resztkami środków należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane) - foliowe i gumowe rękawiczki
- plastikowe wkłady do zniczy, jeśli tak zaleca zarządca cmentarza
Pojemnik zielony – szkło
- niezabrudzone opakowanie szklane – słoiki i butelki
- znicze szklane bez parafiny oraz plastikowych elementów (również stłuczone znicze, ale bez wkładu i zabrudzeń z wosku czy parafiny) choć jeśli szklane znicze są w bardzo dobrym stanie, zamiast je wyrzucać, lepiej ustawić je na specjalnym regale zniczodzielni
Pojemnik niebieski – papier
- papier pakowy
- kartony
- elementy z tektury
Oddaj do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
- ozdoby i znicze na baterie
- baterie i akumulatory
- zużyte baterie ze zniczy solarnych
I na koniec mały apel, abyśmy pamiętając o zmarłych, nie zapominali o własnej przyszłości. Suma sumarum wspomnienia i modlitwa przy grobie są ważniejsze od ilości ozdób, które na nim pozostawiamy.
Segregując znicze, kwiaty, dekoracje… każdy z nas może zostać eko bohaterem.
To nic trudnego, przecież na co dzień segregujemy już odpady w naszych domach i firmach, w których pracujemy.
Bardzo dziękuję za te wszystkie praktyczne wskazówki co gdzie wyrzucać! Teraz inaczej spojrzę na dekoracje sprzedawane przy cmentarzach.